Бөтенроссия гражданнарны кабул итү көне

2019 елның 2 декабре, дүшәмбе

2019 елның 12 декабрендә 12.00 сәгатьтән 20.00 сәгатькә кадәр Россия Федерациясе Конституциясе Көнендә Россия Федерациясе Президенты кушуы буенча дәүләт хакимияте һәм җирле үзидарә органнарында гомумроссия гражданнарны кабул итү көне үткәрелә. Кабул итү Сарман муниципаль районы Советында, Сарман авылы, Ленин урамы, 35 нче йорт адресы буенча узачак.

Сарман муниципаль районы Советы компетенциясенә түбәндәге мәсьәләләрне хәл итү керә:

1. Федераль, региональ, җирле салымнар һәм җыемнар.
2. Белем алуга хокук.
3. Фәнни-техник хезмәттәшлек (чит илләрдән мөрәҗәгатьләр)
4. Китапханә, мәдәният йортлары, кинотеатрлар.
5. Музейлар. Россия Федерациясе Музей фонды. Мәдәни кыйммәтләрне чыгару һәм кертү (реституция).
6. Мәдәният өлкәсендә идарә.
7. Сәламәтлек саклауга һәм медицина ярдәменә хокук
8. Россия Федерациясе бюджет системасы. Бюджетара мөнәсәбәтләр
9. Муниципаль торак фонды.
10. Электр белән тәэмин итүдә өзеклекләр
11. Дәүләт куркынычсызлыгы, терроризм һәм экстремизмга каршы көрәш
12. Табигый һәм техноген характердагы гадәттән тыш хәлләрне кисәтү
13. Шәһәр һәм авыл җирлекләрендә җәмәгать тәртибен саклау
14. Торак булмаган биналар
15. Эчке эшләр органнары хезмәткәрләрен пенсия, торак һәм матди-көнкүреш белән тәэмин итү
16. Әйләнә-тирәлекне пычрату: ташландык суларны агызу, калдыклар
17. Икенчел чимал һәм көнкүреш калдыкларын эшкәртү. Көнкүреш калдыклары полигоннары
18. Шәһәр төзелеше. Архитектура һәм проектлау
19. Җир кишәрлекләре статусын үзгәртү
20. Реклама (ММЧ рекламасыннан тыш)
21. Архив эше
22. Почта элемтәсе
23. Социаль өлкә объектлары (фән, мәдәният, спорт, Халык мәгарифе, сәламәтлек саклау, сәүдә)
24. Ремонт һәм гарантияле хезмәт күрсәтү, көнкүреш аппаратурасы һәм техника
25. Россия Федерациясе бюджет системасы. Бюджетара мөнәсәбәтләр
26. Гражданнар оборонасы
27. Муниципаль берәмлекләрнең социаль-икътисадый үсеше
28. Санаторий-курортное дәвалану, аның бәясе, ташламалы юлламалар бирү
29. Сугыш торышы. Хәрби хәл. Мобильләштерү. Гражданнар оборонасы. Территориаль оборона
30. Сәламәтлек саклау турында законнар
31. Авыл хуҗалыгы продукциясен сатып алу, саклау һәм сату. Бәя. Авыл хуҗалыгы күргәзмәләре, базарлар, ярминкәләр
32. Гражданнарга һәм шәхси эшмәкәрләргә ссудалар, субсидияләр һәм куллану кредитлары бирү
33. Социаль юнәлешле коммерциячел булмаган оешмалар (коммерциячел булмаган оешмалар))
34. Яшьләр сәясәте
35. Сәләтле балаларны эзләү һәм аларга ярдәм итү системасы
36. Су ресурсларын саклау һәм куллану
37. Урман хуҗалыгы һәм экология
38. Җир кишәрлекләре статусын үзгәртү
39. Коррупциягә каршы көрәш
40. Мәдәният өлкәсендә идарә
41. Иҗатка, укытуга, учреждениеләрдән һәм мәдәният казанышларыннан файдалануга хокук
42. Шәһәр тибындагы бистәләрдә һәм авылда торак төзелеше
43. Төзүчеләрне бозу
44. Дәүләт органнарының һәм җирле үзидарә органнарының язма рәвештә, электрон документ рәвешендә һәм телдән мөрәҗәгатьләр белән эшләве

Алдан язылмаган гражданнарны шәхси кабул итү, шәхесне раслаучы документ (паспорт) тапшырганда, тере чират тәртибендә үткәрелә.

Гражданнарны гомумроссия кабул итү көнендә шәхси кабул итүгә алдан язылу 2019 елның 11 декабренә кадәр 08.00 сәгатьтән алып барыла. 17.00 сәгатькә кадәр. (85559) 2-42-75 телефоны буенча.