В кинотеатре "Сарман" на экранах фильм "Неотосланные письма".

10 марта 2017 г., пятница

10 март конне «Сарман» кинотеатрында узэк китапханэ коллективы  Гадел Кутуй повесты буенча эшлэнгэн  беренче тапкыр экранга чыккан режиссеры Ростэм Рашитов булган «Тапшырылмаган хатлар» нэфис фильмын карадылар. Дөнья күләмендә таралган, күп телләргә тәрҗемә ителгән, күпме халыкта ихтыяҗ тапкан бу повесть фильм рэвешендэ 10 сентябрь конендэ тошерелэ башлаган. Бу эш “2014-2020 елларда Татарстан Республикасы дәүләт телләрен һәм Татарстан Республикасының башка телләрен саклау, өйрәнү һәм үстерү” программасы кысаларында  гамәлгә ашырылган.

Фильмны төшерү урыны итеп, Биектау районының Зур Кавал авылы,  Кама Тамагы, Арча районының Наласа авылы һәм Казан сайланган.

Төп рольлэрне,  Галиәсгар Камал театры актрисасы Гүзәл Минакова (Галия ролендэ),Галиәсгар Камал театры актеры Ришат Әхмәдуллин  (Искәндәр ролендә), Айдар Сөләйманов (Вәли ролендә) башкара.

Гадел Кутуй “Тапшырылмаган хатлар” повестын 1935 елда иҗат иткән. Әсәрдә дурт хат- дурт сюжет сызыгы, анда 1920 елгы вакыйгалар сурәтләнә. Фильмны исә бүгенге көнгә яраклаштырып төшергәннәр. Эсэрнен продюсеры Фәрит Галиев сүзләренчә, фильмда күрсәтелгән проблемалар безнең вакытка да бик актуаль. Галия образын да без заманча итеп күрәбез. Фильмда барда тогэл, гади.
  Фильм яшьләрне бүгенге көн тормышына әзерләүгә, җирлек тудыручы, Галия белән Искәндәр хатларыннан сабак алып, гаилә корып яшәү – бик җаваплы, кеше тормышның асыл мәгънәсе – бала тәрбияләү, аңа ата – ана назын тоеп яшәргә шартлар тудырырга кирәклеген бөтен тулылыгы белән тамашачы күңеленә җиткерерлек итеп биругэ юнэлдерелгэн.

10 марта   в кинотеатре  «Сарман» коллективу центральной библиотеки был продемонстрирован фильм «Неотосланные письма», снятый по мотивам знаменитого произведения Аделя Кутуя. Этот фильм  первый раз в экране.

Повесть Аделя Кутуя написана в 1936 году, но она современна и сегодня: это и первая любовь, противоречивые семейные отношения главных героев Галии и Искандера, рождение детей и трудности, которых не выдерживает молодой муж, стремящийся сделать артистическую карьеру. Вызывает глубокое уважение молодая мать – Галия. Она не изменяет своей мечте стать врачом, после окончания медицинского университета едет в деревню в качестве молодого специалиста, её не сломили сложности и проблемы деревенской жизни. Став врачом, Галия чувствует свою нужность людям, часто помогает им, казалось бы, в безнадёжных ситуациях. Однажды, уже после разрыва с мужем, она получает от него письмо. Отвечая ему, переосмысливает жизнь, описывая свои мысли, переживания, всё то, что случилось с ней и её детьми. Но… эти письма не были отосланы… Судьба их становится ясной в конце.

Этот фильм актуален, злободневен, интересен. В нём наряду с прекрасными пейзажами, интересной сюжетной линией восхищает талантливая игра молодых актеров Гузель Сибгатуллиной, Ришата Ахмадуллина, Айдара Сулейманова и др.

«Неотосланные письма» - первая попытка экранизации произведений А.Кутуя не только в Татарстане, но и в России. Этот фильм, несомненно, сыграет важную роль в приобщении населения к лучшим кинокартинам национального искусства. В нём художественными средствами решаются вопросы духовного и нравственного воспитания.