пәнҗешәмбе

Сарман гимназиясенең 7 Б сыйныфы укучылары "Оялырлык хезмәтем юк" дип аталган әңгәмәдә катнаштылар. Әлеге чара Шәхесләр елы уңаеннан Адлер Тимергалинның тормыш һәм иҗат юлына багышлан иде.

сишәмбе

Сарман гимназиясенең 8 А сыйныфы укучылары "Война.Победа.Память" дип аталган музей дәресендә катнаштылар. Чара үсеп килүче буында ватанпәрварлык хисе тәрбияләү максаты белән үткәрелде.

апрель, 2024 ел

"Шәфкатъ" сәламәтләндерү үзәгендә ял итүчеләр өчен экскурсия үткәрелде".

март, 2024 ел
пәнҗешәмбе

«Советлар Союзы Герое Александр Афанасьевич Казаков исемендәге Александровск төп гомуми белем бирү мәктәбе» МБОУ укучылары "Кулдан набойка серләре"интерактив - танышу дәресендә катнаштылар.

"Петровка урта гомуми белем бирү мәктәбе" МББУ укучылары "Кулдан набойка серләре"интерактив - танышу дәресендә катнаштылар.

Гаилә елы кысаларында Бөек Ватан сугышы һәм туган якны өйрәнү музеенда укучылар өчен экскурсияләр, интерактив-танышу дәресләре үткәрелә, шуларның берсе - "Хәтер бизәкләрә"дәресе. Чәчкәләр, чигелгән алъяпкычлар, калфак, яулыклар ... Бүген боларның барысын сәхнәдә яки күргәзмәләрдә генә күрергә мөмкин. Ә күргәч, үзең дә сизмәстән уйланасың... Халкыбызда нинди матур милли костюмнар, бизәнү әйберләре, кабатланмас бизәкләр бар. Ата-бабаларыбыздан сакланган әйберләрнең кайсысын гына кулыбызга алмасак та, аңардан җан җылысы килә. Сез аның никадәр төгәл һәм матур эшләнгәненә гаҗәпләнерсез. Һәрнәрсәгә саклык һәм бик саклык белән караганнар, чөнки барысына да күп көч сарыф ителгән, ә иң мөһиме күп вакыт, шуңа күрә күпчелек әйберләрдә әйбернең нәкъ менә шушы гаиләгә каравын белдерүче махсус тамганы күрергә мөмкин. Әйтергә кирәк, борынгылар барысын да уйлаганнар һәм һәр нәрсәгә тирән мәгънә салганнар. Беренче карашка матурлык өчен кулланылган бизәкләр һәм чигүләр дә яшерен мәгънәгә ия. Ә менә үрнәкләргә нинди мәгънә салынды, бүген без МБОУ "Петровскозаводская СОШ"укучылары белән бергә тикшердек.

Район мәдәният йортында «Безнең арада геройлар» күргәзмәсе уза, ул безнең район тормышында мөһим вакыйгага әверелде. Күргәзмәнең максаты-Сарман районының үсеп килүче буыны һәм халкы арасында гражданлык һәм патриотизм хисләре тәрбияләү, сугыш геройлары турында тарихи хәтерне киләсе буыннарга тапшыру.

Экспозициядә Россия Герое исемен алган Татарстан Республикасында туган сугышчыларның фотосурәтләре, шулай ук Россия Федерациясе Кораллы Көчләре солдатларының корал һәм экипировка үрнәкләре макеты тәкъдим ителгән.

Бөек Ватан сугышы музее хезмәткәрләре дә күргәзмәне бизәүдә актив катнашалар. Без махсус хәрби операция барышында һәлак булган якташларыбызның, Сарман районында туганнарның фотолары белән стенд әзерләдек. Алар өчен мәңгелек хәтер сугышкан, Ватаныбыз өчен сугышкан кешеләрнең истәлеген хөрмәт итәргә тиеш, ул вакытта яки хәзер сугышу мөһим түгел - бу һәркемнең һәм һәркемнең бурычы.

март, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Сарман гимназиясенең 9 сыйныф укучылары "Оялырлык хезмәтем юк" дип аталган әңгәмәдә катнаштылар. Әлеге чара Шәхесләр елы уңаеннан Адлер Тимергалинның тормыш һәм иҗат юлына багышлан иде.

Сарман гимназиясенең 7Б сыйныфы укучылары өчен "Минем туган ягым" темасына багышланган экскурсия үткәрелде.

февраль, 2024 ел
пәнҗешәмбе

Мортыштамак мәктәбенең  7,8 сыйныф укучылары “Сказ гончара” исемле интерактив чарада катнаштылар.

Әлеге мастер-класс -үзеңне чүлмәк ясау остасы итеп тою, үз кулларың белән балчыктан төрле эшләнмәләр, сувенирлар ясау мөмкинлеге ул.

Электән үк әлеге борынгы һөнәрнең осталары хөрмәтле кешеләр булганнар. Чөнки бу эш тырышлыктан тыш әле сабырлык, үҗәтлек, чыдамлылык һәм һәр эшләнмәгә җан җылысын таләп итә. Һөнәр серләрен саклап, буыннан буынга өйрәткәннәр һәм һәрбер гаиләнең үзенең билгеле тамгасы булган.

Вакытлар узган саен керамик эшләнмәләрне башта тимердән, аннан пыяла, пластмассадан ясалган әйберләр кысырыклап чыгара. Ләкин бүгенге көндә яшь буынга борынгы гореф- гадәтләрне өйрәтү программалары нигезендә, һөнәр янәдән актуаль юнәлешләрнең берсенә әйләнде.

Чүлмәкчелек һөнәренең чын остазлары бик аз, безнең районда бөтенләй юк. Кем белә бит, бәлки музейда үткән шөгелләрдән соң, укучылар арасында хезмәт юлын нәкъ менә шушы юнәлеш белән бәйләргә теләүчеләр табылыр. Һәм Сарманыбызда, тирә якка дан тоткан үз осталары булыр.